Forum Kapsam  
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   Forum Kapsam > ..::Kültür-Sanat-Eğitim-Ülkeler::.. > Ülkeler Ve Şehirler > Cennet Ülkemiz Türkiye
Sayfaya güncelle Manyas Kuş Cenneti

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 25.07.08   #1
Şahin
Şahin isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Şahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 2
Üyelik Tarihi: 03.12.07
Nerden: Bursa
Konular: 5332
Mesajlar: 8.773
Teşekkür Sayısı: 2.449
Teşekkür 2.610 Kez 2.003 Konusuna
Rep Gücü: 77
Rep Puanı: 2132
Standart Manyas Kuş CennetiBalıkesir ilinin Bandırma ilçesine 18 km. uzaklıktaki Manyas Kuşgölü'nün kuzey doğu sahilinde yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı'nın Türkiye Milli Parkları için de çok özel bir yeri ve dünya çapında önemi vardır. 64.1 hektarlık çok küçük bir sahada 266 değişik türden 2-3 milyon kuşun bir araya getirdiği benzersiz güzellikteki tabiat, Kuş Cenneti'nin yaşayan ve çok iyi korunan bir doğa mirası olduğu gerçeğini Avrupa ve dünyaya kabul ettirmiştir.

Kuş cennetini ortaya çıkaranlar 1939 yılında bölgeyi ziyaret eden İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde görev yapan Alman Profesör Curt Kosswig ve eşi Leonore Kosswig'dir. Kosswig 1952 yılında yörede bir biyoloji istasyonu kurup, istasyon bekçisine yöreyi koruma görevi vermiş ve sahanın koruması 1959 yılına kadar Kurt Kosswig ve eşinin çabalarıyla süregelmiştir.
Manyas Gölü kenarındaki göçmen kuşları ve kuşların konak yerlerini korumak, zengin kuş çeşitlerini ve güzel manzarayı meraklıların ve ziyaretçilerin hizmetine sunmak amacıyla Manyas Kuşgölü'nün kuzey doğu sahilindeki 52 hektarlık alan 1959 yılında Milli Park ilan edilmiş, 1975 yılında Milli Park alanı 64.1 hektara çıkarılmıştır.

Bu tarihten sonra etkili bir korumayla artan kuşlardan dolayı Kuşcenneti Milli Parkı, 15 Mart 1976 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından tabiatın en iyi korunduğu yerlere verilen "A" sınıfı Avrupa Diploması ile ödüllendirilmiştir. Beş yıl süreli olan bu diploma 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında yenilenmiş, 2001 yılında askıya alınan diploma 2004 de yeniden verilmiştir.

Kuşcenneti Milli Parkı'nda tespit edilen 266 türden 66'sı her yıl düzenli olarak kuluçka yapmakta, 22 türü bazı yıllar kuluçka topluluğuna katılmakta, geri kalan 178 tür ise göç esnasında Milli Park'a uğramaktadır.

Milli Park Kuş Cenneti'ndeki kuş türlerinin ve yörenin faunasını oluşturan canlıların sergilendiği Müze, çeşitli bölgelere yerleştirilmiş 5 ayrı kameradan kuşların izlendiği Kuş Gözlem Merkezi, Hatıra Eşya Satış Reyonu , Kuş Gözetleme Kulesi, Gezinti ve Dinlenme Alanları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir.Evliye çelebi, ünlü seyahatname’sinde kuş gölü ile kuş cenneti’ni şöyle anlatmaktadır.

“İlyaspınardan doğan türkmenler buraya manyas derler.o kadar derin değil suyu ab-ı hayata benzer içinde alabalık, turna balığı çeşit çeşit nefis balık avlanır. devlete vergi ödeyen avcıları vardır.öyle herkez zevk için balık avlayamaz. kışın bu göl, kaz, kuğu, karabatak, yeşilbaş, martı kuşu ve diğer güzel kuşlarla dolar. her gece kaz ve kuğu sesinden kanat şakırtısından manyas sahası titrer. sakakuşu ve diğer güzel kuşlarla dolar. bu kuşların avcılarıda devlete vergi verirler.birde bu gölde bir çeşit pamuğa benzer kav biterki su içinden çıkarıp çakmak taşı üzerine koyarak çakmak ile vursan, derhal ateş alır. ve her şeyde kullanılır. ama adı geçen kavın kurutup da çaksan yanmaz. her tarafta meşhur bir kavdır. bu manyas gölünün kenarların da yüksek sazlar yetişir. bu göl etrafındaki halk o sazları mevsiminde koparıp, terbiye ettikten sonra renk renk hasır seccadeler, minderler ve döşemeler dokurlar ki insan hayran olur.”

manyas İlçesindeki en büyük turizm potansiyeli manyas kuş cenneti ve milli parkıdır. avrupa konseyince a sınıfı diploma ile ödüllendirilen milli park, bu özelliği ile en çok ziyaretçi çeken milli parklardan biridir. eski adı aphmİtİs lİmne olan kuş gölü kıyılarında yer alan milli park bu gölün kuzeydoğusunda yer almaktadır. kuşcenneti’nin "milli park" olarak ayrılmasının tek nedeni, barındırdığı kuş topluluklarıdır. kuşcenneti ülkemizdeki milli parklar içinde en küçük olanıdır. küçüklüğüne rağmen, kuşcenneti en çok ziyaretçi çeken milli parklarımızdan biridir.

manyas kuş cennetinin coğrafi koordinatları 40" 10' n - 28" 00' e şeklindedir.

m.ö. 547-335 yıllarında daskileon satraplığı tarafından özel bir saha olarak ayrılan kuş cenneti ile ilgili o yıllarda yapılan envanter çalışmaları ege üniversitesi’nin kazılarında ortaya çıkmaktadır.

kuşcennetine bandırma-balıkesir karayolunda bandırma 'dan itibaren 15km. kilometresinden güneye sapan 3 km'lik bir yolla ulaşır. kuş gölü 1 nisan 1938 tarihinde prof. dr. curt kosewing ve eşi tarafından bulunmuştur ve buraya "kuş cenneti" adı verilmiştir.

2. dünya savaşı yıllarında, 1936’da braunschwig teknik üniversitesinde genetik profesörü ve doğa bilimleri müzesi yöneticisiyken ülkemize savaşın dehşetinden kaçarak gelen prof.curt kosewig, 1937 yılında İstanbul üniversitesi fen fakültesi zooloji kürsüsü başkanı oldu. 1938 yılında kuş gölü ve eski sığırcı köyü çevresinde incelemelerde bulunan prof. kosewig ve eşi leonorre kosewig, bir anlamda kuş gölü ve kuş cennetini keşfidirek, cennetin milli bir park alanı haline getirilmesinin öncülüğünü üstlendi. prof. kosewig ve eşinin, cennetin, gerçek anlamda doğal bir cennet olduğunu ilgili makamlara kabul ettirmesi de kolay olmadı. 1938 yılından 1959 yılına kadar şahsi gayretleriyle ve özverisiyle koruduğu kuş cenneti ancak 1959 yılında milli park olarak kabul edilebildi...

1 nisan 1938 tarihinde göle balık tutmaya giden prof. kosewig’in rastlantıyla farkına vardığı cennet ve daha sonra cennetin cennetliğinin kabulüyle uluslararası tanıtımına da ağırlık veren prof. kosewig, uluslararası ornitologların ilgisi cennete çekmeyi başarırken, İstanbul üniversitesi fen fakültesi zooloji ve hidrobiyoloji araştırma enstitüsunun 1952 yılında kuş cennetinde bir istasyon kurmasını ve bu yöreyi korumak üzere bir istasyon bekçesinin görevlendirilmesini de sağladı. İstasyon bekçisinin maaşını dahi prof. kosewig’in uzun bir süre şahsen ödediği ve yörede avcılık yapanların doğal ortamı bozmamaları için verdiği mücadele halen yörede anlatılmaktadır...

1959 yılında milli park statüsüne alınan manyas kuşcenneti orman genel müdürlüğü’ne bağlanmış ve bundan sonra gerçekleştirilen etkili koruma ile daha da gelişmiştir. buradaki kuş topluluklarında önemli artışlar olmuştur. bunun sonucunda da, yapılan başvuru üzerine avrupa konseyi tarafından 1976 yılında "a sınıfı" diploma ile ödüllendirilmiştir. İyi korunan doğa parçalarına verilen a sınıfı diploması, daha sonra 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında yenilenmiştir. manyas kuş cenneti milli parkı 1981 yılında doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma imar planı yapılmıştır.

kuşcenneti’nde 1975 haziranına kadar 238 kuş türünün varlığı tespit edilmiştir. daha sonra çeşitli zamanlarda yapılan sayımlar sonucunda bu rakam 255’e çıkmıştır. kuş türlerinden 66 tanesi milli park'ta düzenli olarak her yıl kuluçka topluluğuna katılmaktadır. geri kalanlar ise, göç sırasında kuşcenneti’ne uğramaktadır.

kuşcenneti milli parkı, marmara bölgesi’nin ılıman iklimi içerisinde ve kıtalar arası göç yolları üzerinde kuşların vazgeçilmez uğrak yeridir. kuşlar göç yerlerine gidiş ve dönüşlerinde kuşcenneti’ne misafir olur, dinlenir, karınlarını doyurarak yollarına devam ederler. kuşcenneti’nde konaklama zamanları türlerine göre 1 saatle 1 ay arasında değişmektedir. bir yılda kuşcenneti’ne gelen kuş sayısının 2-3 milyon kadar olduğu tahmin edilmektedir.

kuşcenneti milli parkı’nda, tanıtım vitrinlerinin yer aldığı bir müze bulunmaktadır. parkı her yıl ortalama 67 ayrı ülkeden 80 bin kişi ziyaret etmektedir.

kuş cennetinde canlı organizmalar ile doğa parçası bir eko sistemin bir parçasıdır. burada canlı ve cansız varlıklar bir uyum içindedir. kuşkusuz bütün bu unsurları birleştiren, bütünleyen gölün ılık sularıdır. sular kışın yükselip, yazları geri çekilir. bu ritmik düzen yuva zamanında ağaçların altında su bulunması gerektiğini yerine getirerek kuşların yuva yapmaları sağlanmaktadır.

kuş cenneti milli parkı bitki ve hayvan topluluğu açısından kuş gölünün en yoğun yeridir. burada yetişen başlıca ağaçlar; söğüt ve ılgın dır. bu ağaçlar gölün güney ve doğu kıyılarında yer alır. saz, kamış, kafa otu ve kandıra gölün bütün kıyılarında bulunur. çevrede sulak çayırlarda yüzlerce çeşit çiçekli otlar mevcuttur. hayvan topluluğu açısından tatlı su ıstakozu, yeşil kurbağa, sıçrayıcı kurbağa ve ağaç kurbağası sürekli mevcuttur. gölde 20 türden fazla balık yaşamaktadır. başlıcalar ı sazan, yayın, turna, kefal vb. dir.

manyas İlçesi kuş cenneti milli parkı 'na ismini vermesine rağmen bu potansiyelden yararlanamamaktadır. parka yakınlığı nedeniyle bandırma ilçesi bu açıdan şanslı olmaktadır. ancak manyas belediyesi ergili köyü yakınlarında (daskyleon) antik kentinin yanında kara dere’nin göle döküldüğü yer arasında kalan 650 dönümlük alan kuş cenneti olarak düzenlenecektir. alan d.s.İ. den kiralanmış olup, ağaçlandırma çalışmalarına başlamıştır.

manyas kuşcenneti milli parkı’nın geniş kitlelere tanıtımının yapılabilmesi ve çevre kirliliği nedeniyle karşı karşıya kaldığı tehlikelere kamuoyunun dikkatini çekebilmesi amacıyla, 1987 yılından bu yana her yıl uluslararasi bandirma kuşcennetİ kültür ve turİzm festİvalİ adıyla bir festival düzenlenmektedir.


__________________
Şahin çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Sayın Şahin ; Bu Kullanıcılar Mesajınızdan Dolayı Size Teşekkür Ettiler
puslu (25.07.08)
Cevapla
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.